Echolink

Po awarii przemiennika pod koniec zeszłego roku udało mi się przywrócić go do pracy. W naprawie pomogli koledzy z klubu SP2KJF z Brodnicy w szczególności Paweł SQ2OMB i Janusz SP2UKS za co serdecznie dziękuje.

Skrzynka przemiennika została przemodelowana wszystkie panele (zasilacz, radio Motorola, komputer orange pi zero, separator audio i regulator temperatury) zostały na nowo zamontowane, gniazdo anteny, zasilania zostały pięknie wyprowadzone na obudowę. Został dodany akumulator dla podtrzymania w wypadku chwilowych zaników prądu. Wszystkie te prace w części TX wykonał Janusz SP2UKS. A oto efekt.

Ze względu na brak dupleksera część RX i TX są oddalone od siebie o kilka set metrów. Tak jak do części TX wykorzystałem komputer Orange PI Zero to do części RX wykorzystałem mniejszą wersję tego komputerka Rasppbery Pi Zero.

W części RX zrezygnowałem z modułu SA 818 (mało selektywne – dużo zakłóceń odbierało) i zostało RX podłączone do radia FTL-2011 przez kolegę Pawła SQ2OMB.

Całość od połowy kwietnia 2019 roku pracuje stabilnie. Wyłączyłem również wszystkie dodatkowe elementy takie jak stacje pogodową, która przekazywała na stronę sr2pb.noip.pl aktualne pomiary z miejsca usytuowania przemiennika oraz wyłączyłem wszystkie opcje, które niekorzystnie wpływały na obciążenie tego niewielkiego komputerka tu podziękowania za pomoc kieruję do Waldka SP2ONG.

I najważniejsza sprawa znalezienia odpowiedniej lokalizacji, którą koledzy z klubu SP2KJF zaproponowali a ona okazała się zdecydowanie lepszą od mojej.

Przemiennik (TX) ode mnie został przewieziony do kolegi Stefana SP2S a (RX) znajduje się u Pawła SQ2OMB.

Część TX i antena u Stefana SP2S.

Grupa wsparcia:

Historia:

Dzięki uprzejmości, zaangażowaniu i wiedzy kolegi Waldemara SP2ONG prace nad przemiennikiem ruszyły pełna parą. Projekt będzie w czasie rozwijany.

Na początku powstanie simplexowy punkt dostępowy do echolinku pod nazwą klubową SP4PAD-L, który pracować będzie pod kontrolą komputera Raspberry Pi Zero z oprogramowaniem svxlink. W konsekwencji NODE powstał na komputerze Orange PI Zero (rozmiary 4×4.5 cm) z procesorem H2 quad-core ARM Cortex-A7 1.2 Ghz. Posiada 512 MB pamięci, wbudowaną kartę dźwiękowa, 3 porty UART, kartę sieciową ethernet, WIFI oraz port USB.

Od 14 października 2017 roku po wielu testach echolink SP4PAD-L działa i służy kolegom do prowadzenia łączności w paśmie krótkofalarskim 2m na częstotliwości 145.250 MHz. W obecnej chwili SP4PAD-L pracuje z jednym radiem w trybie simplex ale w planach jest powstanie przemiennika.

Projekt powstał aby koledzy z okolic Nowego Miasta Lubawskiego – Pojezierza Brodnickiego mieli połączenie radiowe z Toruniem i jego okolicami. SP4PAD-L jest połączony na stałe (RING) z SR2TO w Toruniu dzięki czemu nie zachodzi potrzeba łączenia się za pomocą tonów DTMF. Każda prowadzona transmisja lokalnie na SP4PAD-L jest słyszalna w Toruniu na SR2TO i odwrotnie każda transmisja lokalna prowadzona na SR2TO jest słyszalna w Nowym Mieście Lubawskim – Pojezierzu Brodnickim.

W planach jest przewidziane zwiększenie zakresu dostępu radiowego poprzez podłączenie kolejnych nodów – przemienników (RING) w okolicy (np. Grudziądz, Włocławek, Bydgoszcz).

Na początku 2018 roku zarejestrowałem znak SR2PB (Pojezierze Brodnickie), który pracuje na częstotliwości 145.7375 w miejsce SP4PAD-L. Za część odbiorczą odpowiedzialny jest komputer rasppbery Pi zero wraz z modułem nadawczo-odbiorczym SA818 ze względu na brak duplexera.  Ze względu na brak drugiej lokalizacji w odpowiedniej odległości między antenami projekt nie jest skończony a przemiennik wrócił do pracy jako punkt dostępowy do echolinku (praca w simplexsie).

Szczególne i ciągłe podziękowania dla kolegi Waldka SP2ONG, który przejął na siebie całą kwestię oprogramowania, ustawień i testów oraz monitoruje pracę SVXLinka SR2PB jak również serdeczne podziękowania dla kolegi Emila SP2QVH za przekazanie na potrzeby noda radia Motorola i koledze Mikołajowi SQ2FRQ za przeprogramowanie radia i przekazania zasilacza dla przemiennika.

Prezentacja możliwości oprogramowania SvxLink przygotowana przez Waldka SP2ONG: 

Echolink węzeł SR2PB

Echolink Polska

Możliwość komentowania została wyłączona.