kopia strony przemiennika

SR2PB

Przemiennik / echolink SR2PB działa i służy kolegom do prowadzenia łączności w paśmie krótkofalarskim 2m na częstotliwości 145.7375 MHz (wejście -600 kHz, należy użyć podczas nadawania CTCSS: 88.5 Hz).

Projekt powstał aby koledzy z okolic Nowego Miasta Lubawskiego i Pojezierza Brodnickiego mieli połączenie radiowe z Toruniem i jego okolicami. SR2PB jest połączony na stałe z siecią FM Kujawiak  dzięki czemu nie zachodzi potrzeba łączenia się za pomocą tonów DTMF. Każda prowadzona transmisja lokalnie na SR2PB jest słyszalna na przemiennikach połączonych w FM Kujawiak (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Brodnica).

Szczególne i ciągłe podziękowania dla kolegi Waldka SP2ONG, który przejął na siebie całą kwestię oprogramowania, ustawień i testów oraz monitoruje pracę SVXLinka SR2PB jak również serdeczne podziękowania dla kolegi Emila SP2QVH za przekazanie na potrzeby przemiennika radia Motorola i koledze Mikołajowi SQ2FRQ za przeprogramowanie radia i przekazania zasilacza dla przemiennika.

W miesiącu sierpniu 2018 r. nawiązałem współpracę z kolegami z klubu SP2KJF z Brodnicy posiadającymi korzystniejsze lokalizacje na umiesczenie przemiennika SR2PB. Prace trwają przemiennik został przemodelowany. Wszystkie panele (zasilacz, radio Motorola, komputer orange pi zero, separator audio i regulator temperatury) zostały na nowo zamontowane, gniazdo anteny, zasilania zostały pięknie wyprowadzone na obudowę. Został dodany akumulator dla podtrzymania w wypadku chwilowych zaników prądu. Wszystkie te prace w części TX wykonał Janusz SP2UKS – serdecznie dziękuję. A oto efekt.

Ze względu na brak dupleksera część RX i TX są oddalone od siebie o kilka set metrów. Tak jak do części TX wykorzystałem komputer Orange PI Zero to do części RX wykorzystałem mniejszą wersję tego komputerka Rasppbery Pi Zero.

W części RX zrezygnowałem z modułu SA 818 (mało selektywne – dużo zakłóceń odbierało) i zostało RX podłączone do radia FTL-2011 przez kolegę Pawła SQ2OMB.

Całość od połowy kwietnia 2019 roku pracuje stabilnie. Wyłączyłem również wszystkie dodatkowe elementy takie jak stacje pogodową, która przekazywała na stronę sr2pb.noip.pl aktualne pomiary z miejsca usytuowania przemiennika oraz wyłączyłem wszystkie opcje, które niekorzystnie wpływały na obciążenie tego niewielkiego komputerka tu podziękowania za pomoc kieruję do Waldka SP2ONG.

I najważniejsza sprawa znalezienia odpowiedniej lokalizacji, którą koledzy z klubu SP2KJF zaproponowali a ona okazała się zdecydowanie lepszą od mojej. 

Jarosław SP4KE

Możliwość komentowania została wyłączona.