System Fusion

Stacja cyfrowa SP4KE-ND (C4FM) pracuje na częstotliwości 144.500 MHz.

FTM-100DE wraz z HRI-200 zasila antenę bazową Diamond X-300N umieszczoną 10 m n.p. gruntu w miejscu 75 m n.p.m. Zasięg przy mocy 5 W nie jest duży ale poruszając się po mieście i okolicach w zupełności wystarcza a z anten bazowych można łączyć się z większych odległości.

Aktywne węzły Wires-X Polska można znaleźć tutaj.

Mapa aktywnych węzłów Wires-X

Strona Wires-X Polska

SYSTEM FUSION   –  kompleksowa integracja i kompatybilność zarówno cyfrowej jak i analogowej łączności FM.

Standardowa łączność FM to liczne funkcje i znaczne korzyści w cyfrowych modulacjach – oszczędność zużycia prądu czy zwiększenie zasięgu, to jedne z ważniejszych. W przyszłości standardowy FM na pasmach VHF i UHF będzie głównym sposobem łączności w radiokomunikacji amatorskiej.

Cyfrowa modulacja – z szerokim wachlarzem korzyści ułatwiających wymianę bardziej złożonych informacji odpornością na radiowe interferencje i lepszą jakością audio – pozwoli odkryć zupełnie nowe oblicze radiokomunikacji amatorskiej, co w porównaniu z konwencjonalnym systemem FM do tej pory nie było możliwe.

Wybór cyfrowego C4FM

W porównaniu do innych modulacji cyfrowych FDMA, C4FM posiada wyjątkową jakość połączeń (BER: charakterystyka Bit Error Rate). Obecnie C4FM jest standardową metodą dla profesjonalnych urządzeń komunikacyjnych pracujących w protokole FDMA oraz głównym nurtem komunikacji przyszłości.

System FUSION

System FUSION – wybór pomiędzy trzema cyfrowymi emisjami C4FM a analogową emisją FM. Funkcja AMS (Automatyczny Wybór Trybu) wykrywa tryb nadchodzącego sygnału V/D, Voice FR, Data FR oraz Analog FM

– tryb V/D – tryb równoczesnej komunikacji głosowej i danych (Voice/Data)
– tryb głosu FR (tryb Voice Full Rate)
– tryb danych FR (tryb komunikacji o dużej szybkości przesyłu danych) wykorzystywany do transferu zdjęć (konieczny opcjonalny mikrofon z kamerą) czy dużej ilości danych
– tryb FM – analogowy, wykorzystywany przy słabych sygnałach

AMS (Automatic Mode Select)

Funkcja automatycznego wyboru trybu stale rozpoznaje czy nadchodzący sygnał jest cyfrowy C4FM, czy też konwencjonalny FM. Tryb komunikacji automatycznie przełącza się dopasowywując tryb przychodzącej łączności. Nawet gdy korzystasz z trybu cyfrowego możesz przełączyć się na komunikację FM, gdy otrzymywane sygnały pochodzą ze stacji FM.
Łatwa migracja
Zastąpienie analogowego dotychczasowego przemiennika przez stację cyfrową DR-1XE System FUSION AMS pozwala na korzystanie z konwencjonalnej łączności FM,repeater również można wykorzystać do emisji cyfrowych. DR-1XE ma możliwość przesyłania i zamiany transmisji cyfrowej na emisje analogowe FM.

Nowe funkcje płynące z dostępności transmisji cyfrowej C4FM
Funkcja cyfrowego monitorowania grupy (Digital Group Monitor).
Funkcja kamery (transmisja danych obrazowych – opcjonalny mikrofon z kamerą MH-85A11U).
Funkcja Inteligentnej Nawigacji – w trybie cyfrowym V/D w czasie rzeczywistym przesyłane są dane pozycji oraz komunikacja głosowa.

Funkcja nawigacji do zarejestrowanego punktu – szczególnie przydatna podczas wędrówek, wakacji, itp. gdzie ustalając (rejestrując) punkt startu, jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, na ekranie wyświetlacza możesz śledzić odległość i kierunek z aktualnego położenia względem tego zarejestrowanego startowego.

źródło: CON-SPARK

Poradnik systemu C4FM autorstwa Krzysztofa OE1KDA

Możliwość komentowania została wyłączona.